معمولا مردم و بخصوص جوانان دغدغه دارند که وظیفه و تکلیف ما در زمان غیبت امام زمان(عج) چیست؟ متن زیر گزیده‌ای از تکالیف منتظران در عصر غیبت است که از کتاب راه وصال» نوشته‌ی سیدمحمدرضا حسینی مطلق تلخیص شده است.

1. شناخت امام: شناخت نام، کنیه، لقب، خصوصیات ظاهری (خال سیاه روی گونه راست، بینی کشیده، قد معتدل و.)، فضائل و زندگینامه‌ی امام

2. دعا برای توفیق شناخت امام: شناخت امام زمان(عج) فقط با مطالعه به دست نمی‌آید بلکه باید مرتباً به درگاه خداوند دعا کنیم که این توفیق شامل حالمان شود. از جمله دعاهای معروف، دعای زیر است که بعد از هر نماز واجب خوانده می‌شود:

اللّهم عرِّفنی نَفسَکَ فَاِنَّکَ اِن لَم تُعَرِّفنی نَفسَکَ لَم اَعرِف رَسولَک

خدایا خود را به من بشناسان، اگر خود را به من نشناسانی پیامبرت را نشناختم

اللّهم عرِّفنی رَسولَکَ فَاِنَّکَ اِن لَم تُعَرِّفنی رسولکَ لَم اَعرِف حُجَّتَک

خدایا پیامبرت را به من بشناسان، اگر پیامبرت را به من نشناسانی حجتت را نشناختم

اللّهم عرِّفنی حُجَّتَکَ فَاِنَّکَ اِن لَم تُعَرِّفنی حُجَّتَکَ ضَلَلتُ عَن دینی

خدایا حجتت را به من بشناسان، اگر حجتت را به من نشناسانی از دینم گمراه شوم

3. شناخت علایم ظهور: علایم حتمی ظهور عبارتند از:

1) خروج سفیانی

2) خروج یمانی

3) صیحه آسمانی

4) قتل نفس زکیه

5) فرو رفتن در بیداء

4. مقدم داشتن خواسته امام بر خواسته‌ی خود: بدین صورت که قبل از انجام هر کاری از خود سوال کنیم که آیا این کار موافق نظر و خواسته‌ی امام است یا نه؟

5. رد مدعیان نیابت خاصه‌ی امام زمان(عج): در روایات آمده است که علما و راویان حدیث در زمان غیبت نایبان عامه‌ی امام هستند اما در نامه امام زمان(عج) به آخرین نایب خاص خود تصریح شده که از این به بعد ایشان نایب خاص نخواهند داشت.

6. تحصیل مکارم اخلاق: علاوه بر تلاش برای کسب مکارم اخلاق باید با خواندن دعاهایی مثل دعای مکارم‌الاخلاق از خداوند تقاضا کنیم تا توفیق کسب اخلاق نیکو را به ما عنایت فرماید.

7. دشمنی با دشمنان امام و دوستی با دوستان امام: باید دشمنان ماضی و حال امام را شناخت و از آنها تبری جست و بعد از نمازهای واجب آنها را لعن کرد. از جمله دشمنان ماضی امام، بنی‌امیه و بنی عباس هستند. همچنین باید دوستان واقعی امام را شناخت و آنها را یاری کرد.

8. صحبت کردن با امام و خواستن خواسته‌های خود: در روایتی آمده که امام به یکی از نایبان خود فرمودند که هر کس از ما خواسته‌ای دارد، کافیست لبهایش را بجنباند و با ما صحبت کند.

9. استمداد و استعانت از امام در شبهات و فتنه‌ها: از جمله دعاهای معروف برای عرض حوائج به آن حضرت زیارت آل یس است.

10. دعا برای سلامتی امام: بخصوص در ساعات استجابت دعا و صدقه دادن برای سلامتی ایشان

11. دوست داشتن امام: امام زمان(عج) را قلباً دوست داشته، ایشان را نزد مردم محبوب کرده و در معرض دشمنی و کینه‌توزی دیگران قرار ندهیم.

12. خواندن دعای ندبه در صبح جمعه و دعای عهد هر روز صبح قبل از طلوع آفتاب

13. یاد کردن امام در اعمال و عبادات خود: مثلا در نمازهای واجب:

1) هنگام گفتن اهدنا الصراط المستقیم: یادمان باشد که صراط مستقیم امام زمان(عج) است

2) در صلوات تشهد: آل محمد شامل امام زمان(عج) است

3) در دو سلام آخر: از جمله بندگان صالح و مخاطبین سلام آخر نماز، امام زمان(عج) است

14. خودسازی و رعایت تقوا

15. شرکت در اجتماع‌هایی که برای امام زمان(عج) صورت می‌گیرد

16. خواندن دعای غریق: برای حفظ دین و ایمان خود

17. تقیه: از سه دسته از مردم باید تقیه کرد:

1) دشمنان دین

2) منافقان و کسانی که اهلیت بیان و شنیدن حق را ندارند

3) کسانی که مومن‌اند اما عقل و معرفت آنها کم یا ضعیف است

18. ناشناس ماندن و پرهیز از شهرت یافتن: شهرت آفت رشد و تعالی مومن و مانع راحتی و فراغ خاطر اوست

19. حفظ جان و سرمایه حیات خود: مومن باید در عصر غیبت مراقب جان خود بوده و برای طول عمر خویش دعا کند.

20. بزرگداشت مسجد سهله و انجام اعمال مخصوص آن: مسجد سهله خانه حضرت ابراهیم(ع) و حضرت ادریس(ع) و محل ورود حضرت خضر(ع) و مسکن امام زمان(عج) می‌باشد.

21. زیارت مسجد جمکران

22. انجام اعمال و عبادات به نیابت از آن حضرت:

1) صدقه دادن

2) نماز جعفرطیار، نماز امیرالمومنین و دیگر معصومین و بقیه نمازهای مستحبی

3) روزه مستحبی

4) قرائت قرآن

5) آزاد کردن زندانی

6) ادای دین مومنین

7) قربانی کردن

8) زیارت قبور ائمه یا دیگر مومنین

23. درود و صلوات بر امام: در روایات آمده است که با گفتن اللهم صل علی مولانا صاحب امان» بر امام زمان(عج) درود و صلوات بفرستید.

24. ادای حقوق مالی امام: خمس از جمله حقوق مالی امام است که باید به نواب عام امام داده شود.

25. یاد کردن امام در هر زمان و هر مکان: اگرچه زمانها و مکانهای خاصی هم برای یاد کردن از امام زمان(عج) توصیه شده است اما باید در هر زمان و مکانی به یاد امام بود.

مشخصات

آخرین جستجو ها